Maradona Kariyeri ve Başarıları

Dünya futbol tarihine damga vurmayı başarmış olan oyuncuların listesi yapılmış olsa şüphesiz ki herkes ilk sıraya Arjantin’in gelmiş geçmiş en büyük yeteneğini yazar. Maradona, pek çok futbol sever için özel bir yere sahip olan oyunculardan bir tanesi belki de başında gelendir. Hem yaşam tarzı hem de futbol bakış açısından ötürü de bunu söylemek yanlış bir değerlendirme olmayacaktır. Maradona kariyeri ve başarıları olarak da insanların gönlünde yer edinmeyi başarmış olması ile karşımıza çıkıyor.

Tabii ki bu kariyerin oluşmasının en önemli etmenlerinden biri de tarihe geçecek gollerin altına imza atmasıdır. Oyuncunun kariyerine bakıldığı zaman toplam 492 maça çıktığını ve 259 gol attığını kulüpler düzeyinde gözlemleyebiliyoruz. Milli forma altında ise 91 maçta toplam 34 golün bulunduğunu da belirtmiş olalım.

Maradona Hangi Takımlarda Oynadı?

Arjantin milli takımı ile yaşadığı başarıların yanı sıra bu kariyeri inşa edebilmek adına tabii ki önemli kulüplerde de oynamanın gerekli olduğunu biliyoruz. Öyle ki Avrupa’nın sükse yapmış olan camialarını da bunların içine rahatlıkla dahil edebiliyoruz. Maradona hangi takımlarda oynadı sorusu da bu yüzden önem kazanan sorgulamalardan biri haline dönebiliyor.

Futbol kariyerinde Maradona, Argentinos Juniors, Boca Juniors, Barcelona, Napoli, Sevilla ve Newell’s Old Boys formaları giymiştir. Özellikle Napoli taraftarları için yazmış olduğu hikayenin futbol tarihi açısından ne kadar kıymetli olduğunun da altını çizmiş olalım. Hedefsiz bir kulübü neredeyse tek başına şampiyon yapan Arjantinli oyuncunun ismi Napoli şehrinde var olan stadyuma da yakın zaman önce verilmişti.

Maradona Transfer Rekorları

Elbette bu kariyer özetinde oyuncunun zamane şartları içerisinde sağlamış olduğu farklı niteliklere de göz atmak gerekiyor. Her ne kadar şu an herhangi bir oyuncunun transferi için söyleyeceğimiz rakamlar gülünç gibi olsa da o dönem için Maradona transfer rekorları da kırmayı da başarmıştı.

Bunu iki kez yapmış olması da onun ne kadar büyük bir yıldız olduğunu bizlere net şekilde gösteriyor. İlk olarak Barcelona’ya 5 milyon Sterlin karşısında daha sonra ise Napoli’ye yine aynı para birimi üzerinden 6.9 milyona transfer olarak önemli bir rekorun temsilcisi olmayı başarmıştır.

Yorum yapın