Cimnastik Nedir? Cimnastik Tarihi

İnsanın beden ve mental gelişimine katkıda bulunan spor branşı olarak cimnastik dalını göstermek mümkündür. Daha ziyade ufak yaşlarda başlandıktan sonra gelişen ve sürekli bir yapı içerisinde devam eden bu sporun elbette bir tarihçesinin bulunduğunu söylemek gerekiyor. tabii ki kendi içerisinde de farklı dallara ayrılmış olması ve sporcuların kendi yeteneklerine en uygun olana yönelmesi de beklenen gelişmeler arasında yer almaktadır. Peki, cimnastik nedir, cimnastik tarihi önemli bilgiler içerir gibi sorular da sık sık karşımıza çıkıyor.

Öncelikle fiziksel yapının olumlu olarak mesafe alabilmesi için bu sporun yerinin oldukça büyük olduğunu belirtmek yanlış olmayacaktır. Olimpiyat oyunlarında da görülebileceği gibi bu sporu icra edenlerin esneklik ve hareket kabiliyetleri normal insanlara göre çok daha farklı oluyor. 1800’lü yıllardan sonra daha yaygın hale gelen bu spor dalı 1896’da erkekler için oyunlara kondu. 1934 senesinde de kadınlar düzenlenen yarışmalara katılım gösterme hakkı elde etti.

Artistik Cimnastik

Yukarda da değinmiş olduğumuz üzere farklı kollara ayrılması bu sporu daha da ilgi çekici kılan özelliklerin başında gelmektedir. Artistik cimnastik yine pek çok insanın alakadar olduğu spor dallarından biri olma özelliğini taşıyor.

Çünkü içerisinde hem göze hoş gelen hareketlerin hem de ritim duygusunun olması daha farklı bir organizasyonun ortaya çıkmasına imkan sağlıyor. Hem kadınların hem de erkeklerin çeşitli turnuvalarda bu branş için boy göstermiş olduğunu da bu aşamada belirtmiş olalım. Tabii ki hareketlerin önceden belirlenmesi de uygulanması görevi de sporculara düşüyor.

Cİmnastik Başlama Yaşı

İnsanların spor tarihleri ile alakalı merak ettiği soruların başında da spora başlama yaşları gelebiliyor. Cimnastik başlama yaşı da bu açıdan önem arz eden bilgilere ev sahipliği yapması ile karşımıza çıkıyor. Bu sporun beden gelişimine ne kadar olumlu katkı sağladığı göz önünde bulundurulduğu zaman şu an aktif olan sporcuların pek çoğunun küçük yaşlarda buna karar verdiğini ifade edebiliriz.

Yani 3 ila 5 yaşları arasında alınmış olan temel eğitimlerin üzerine kurgu, esneklik, hareket alanı da eklendiği zaman başarılı olmama ihtimalini neredeyse bulunmuyor. Sadece sporu profesyonel olarak değil aynı zamanda beden sağlığı için yapmanın da makul olduğunu söyleyebiliriz.

Yorum yapın