Fenerbahçe Futbol Kulübü

Profesyonel olarak futbol camiasında önemli yere sahip olan camiaların başında Fenerbahçe gelmektedir. Hem ülke futboluna olan katkısı hem de farklı meziyetleri de kulübü ön plana çıkarmaya yeten olgular arasında rahatlıkla sayılabilir. Fenerbahçe Futbol Kulübü 1907 senesinde 3 Mayıs günü kurulmuştur. Her ne kadar taraftarlar sembolik olarak 19 Temmuz tarihini kuruluş olarak baz alıyor olsa da doğru tarihin Mayıs ayı içerisinde olduğunu belirtmiş olalım.

İstanbul’un önemli ve güzide mahallesinde kurulan ve adını da buradan alan sarı lacivertliler 115 yıldır da spor branşlarında mücadele etmeye devam ediyorlar. 50 bini aşkın kapasiteli stadyumunda maçlarını oynayan kulüp ile ilgili en çok merak edilen soru ise şampiyonluk sayısında ortaya çıkıyor.

Fenerbahçe Kaç Şampiyonluğu Var?

Söz etmiş olduğumuz gibi spor kamuoyunun uzun süredir tartışmalarında yer vermiş olduğu gündem maddelerinin başında Fenerbahçe’nin elde etmiş olduğu kupalar gelmektedir. Nitekim camianın özellikle başkan Ali Koç’un açıklamalarına bakılırsa Fenerbahçe’nin toplam 28 şampiyonluğu bulunuyor.

İnsanlar da haliyle yetkililere Fenerbahçe kaç şampiyonluğu var gibi bir soruyu yöneltebiliyorlar. Geçmişi olan, kupalar kazanmayı başaran ve Türk spor tarihinin mihenk taşlarından biri olan camianın bundan sonra da spora yön vereceği düşünülürse cevabı bulmanın daha mantıklı olmasını beklemek gerekiyor. Özellikle diğer spor dallarına yönelimi, gençleri spor yapmaya teşvik etmesi de Fenerbahçe’nin son derece önemsenmesi gereken kavramlarından bir tanesidir.

Fenerbahçe Spor Dalları

Sadece bir futbol kulübü olarak değil aynı zamanda sporun her branşına destek veren bir camia olan betimlemek Fenerbahçe adına daha doğru bir tanımlama olacaktır. Yüzmeden boksa, atletizmden voleybola kadar oldukça geniş çapta bir sporcu havuzuna camia senelerdir ev sahipliği yapıyor.

Ülkemizde her ne kadar futbol öncelikli bir spor dalı olarak gözüküyor olsa da Fenerbahçe ve destekçileri için bu tanımlamayı yapmak çok mümkün değil. Kuruluş gününden itibaren Türk sporunun gelişmesinde en önemli pastayı da Fenerbahçe’ye vermek gerekiyor. Fenerbahçe spor dalları arasından yetenekli olduğu alanı seçip, dünya çapında başarılı olan pek çok sporcunun olduğunu da tarih sayfalarında rahatlıkla gözlemleyebiliyoruz.

Yorum yapın